Rak jądra – badanie USG

Rak jąder stanowi 1% nowotworów męskich i w społeczeństwach zachodnich i występuje trzy do dziesięciu nowych przypadków na 100 000 mężczyzn na rok. Częstotliwość ta wzrasta w ostatnich dekadach, szczególnie w krajach uprzemysłowionych.

Rak jądra wykazuje doskonałe wskaźniki wyleczenia w oparciu o jego wrażliwość na chemię, nawet w przypadkach zaawansowanych, aczkolwiek decydujący wpływ na wyniki leczenia ma wczesne rozpoznanie.

Rak jądra zwykle przedstawia się jako bezbolesne, jednostronne stwardnienie jądra-guz, lub jako przypadkowy wynik USG lub ujawnia go uraz moszny . Ból moszny może być pierwszym objawem w 20% przypadków i występuje u 27% pacjentów z RJ.

Obecnie USG służy do potwierdzenia obecności guza jądra zajętego przez raka , ale także ma na celu i ocenę jądra drugiego-zdrowego. Czułość ultrasonograficzna wynosi prawie 100. USG jest badaniem nieinwazyjnym i powinno być wykonywane w razie najmniejszego podejrzenia zmian guzowatych jądra.

W gabinecie dysponuję nowoczesną, liniową głowicą USG o częstotliwości 5MHz, dzięki której można bardzo dokładnie obrazować jądra i wykrywać raka nawet we wczesnej postaci.