Stulejka

Posted on

w warunkach prawidłowych żołądź prącia przykryta jest fałdem skórnym, zbudowanym z blaszki wewnętrznej i blaszki zewnętrznej, nazywanym napletkiem. Napletek posiada otwór dzięki czemu można go z łatwością zsunąć z żołędzi samodzielnie. W sposób naturalny zsuwa się także z żołędzi podczas wzwodu lub, ujmując to inaczej żołądź wysuwa się spod napletka.

Stulejką nazywamy stan kiedy otwór napletkowy jest na tyle ciasny iż zsunięcie napletka poza żołądź jest trudne lub wręcz niemożliwe. Możemy zatem mówić o stulejce częściowej lub całkowitej. Może także się zdarzać iż w czasie wzwodu żołądź nie jest w stanie wydostać się spod napletka – zbyt ciasny otwór napletkowy.

Leczenie operacyjne sprowadza się zasadniczo do dwóch rodzajów zabiegów:

1. Obrzezanie– najbardziej radykalna metoda polega na całkowitym wycięciu napletka, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30min nie występuje ryzyko nawrotów stulejki.

2.Operacje plastyczne polegające na odpowiednim nacięciu i ponownym zeszyciu napletka tak, aby poszerzyć otwór napletkowy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym trwa różnie – od 10min do 30min. Po tego typu zabiegach istnieje ryzyko nawrotu ciasnoty otworu napletkowego oraz zmienia się kształt napletka.

Problem stulejki jak tez wybór rodzaju leczenia jest materią bardzo delikatną i dlatego lepiej omówić to z urologiem, aniżeli bezkrytycznie posiłkować się informacjami z Internetu.

Copyright © 2015. All Rights